Gomboc, Mateja

Ciljni jezik:

slovenščina

Področja prevajanja:

proza, poezija, dramatika, družboslovna in humanistična besedila, podnaslavljanje, strokovna in tehnična besedila

Biografija:

Rojena sem bila 25. 3. 1964 v Postojni. Otroštvo sem preživela v Ajdovščini, od leta 2000 pa živim v Ljubljani.

Srednjo šolo sem obiskovala v Novi Gorici, leta 1982 pa sem se vpisala na Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani in leta 1989 diplomirala kot profesorica slovenskega in italijanskega jezika. Zaposlila sem se najprej kot samostojna prevajalka, od leta 1990 sem poučevala slovenščino in italijanščino na srednjih šolah, od 1. 9. 2023 pa sem zaposlena samo polovično. Na Ministrstvu za šolstvo in šport sem od leta 2002 pri strokovnih izpitih spraševalka za slovenski jezik. Sem tudi avtorica več učbenikov in delovnih zvezkov za slovenski jezik za srednje šole.

Ustvarjati sem začela po študiju. Sprva sem pisala kratko prozo za odrasle, jo objavljala v literarnih revijah in precej uspešno sodelovala na različnih literarnih natečajih, kar mi je dajalo dobro samopotrditev in motivacijo. Pišem tako za otroke kot za odrasle.

Za kratke zgodbe sem prejela precej nagrad na literarnih natečajih (Ars, Mladika, Mentor, Onino pero idr.). Leta 2022 sem za roman Balada o drevesu prejela nagrado desetnica, ki jo podeljuje Društvo slovenskih pisateljev za najboljši mladinski roman, izbran pa je bil tudi v projektu Rastem s knjigo za srednje šole.

Sem tudi prevajalka iz italijanščine. V mojem prevajalskem opusu so predvsem leposlovna dela, nekaj pa je tudi strokovnih knjig. Leta 2022 sem v okviru Mednarodnega prevajalskega seminarja, ki ga organizira DSKP, bila gostja z romanom Balada o drevesu. Roman je zdaj preveden v angleščino in srbščino.

Sem članica Društva slovenskih pisateljev, Društva slovenskih književnih prevajalcev in društva Bralna značka Slovenije.

Nagrade, priznanja:

2022/23 mladinski roman Balada o drevesu izbran v projektu Rastem s knjigo (za srednje šole) Javne agencije za knjigo RS
2022       nagrada desetnica za mladinski roman Balada o drevesu
2022       prva nagrada na natečaju Mladika za kratko zgodbo Zavladati vetru